امروز : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۶
اختصاصی

دریافت ارز توسط واردکنندگان از سیستم بانکی ، حق نیست

دریافت ارز از سیستم بانکی یک حق نیست، بلکه امتیازی است که در مقابل تکلیف مشخصی به واردکنندگان کالاها و خدمات اعطا می‌شود .
دریافت ارز توسط واردکنندگان از سیستم بانکی ، حق نیست
شنبه | ۱۳۹۸/۰۲/۲۸ - ۰۹:۲۱ |
کد خبر : ۴۵۴ |
اخبار داخلی

به گزارش رادیو صنعت طیور ایران ، با توجه به سوالات و ابهامات پیش آمده ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، توضیحاتی را به منظور شفافیت در خصوص انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز منتشر ساخته است .

این نهاد مالی اعلام نموده است که اقدام بانک مرکزی بنا به تکلیف دولت در راستای ایجاد شفافیت ، به عنوان یک اصل اساسی در مبارزه و پیشگیری از فساد است و مورد استقبال مردم قرار گرفته است .
روابط عمومی این بانک ادامه داده است که باتوجه به سیاست‌های اقتصادی و ارزی جاری کشور، تخصیص ارز توسط بانک مرکزی و شبکه بانکی به واردکنندگان کالاها و خدمات، امتیازی است که صرفاً به شرط وارد کردن کالاها و خدمات به اشخاص اعطا می‌شود و تمام افراد و شرکت‌هایی که از بانک مرکزی و نظام بانکی ارز دریافت می کنند، براساس مقررات موجود و قراردادهای منعقده با بانک‌ها، متعهد می‌شوند که به میزان ارز دریافتی، اقدام به وارد کردن کالاها و خدمات به کشور کنند. از این رو، دریافت ارز از سیستم بانکی یک حق نیست، بلکه امتیازی است که در مقابل تکلیف مشخصی به واردکنندگان کالاها و خدمات اعطا می‌شود و واردکنندگان مکلف به رعایت دقیق تکلیف مزبور هستند. بنابراین انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز، نقض اصل محرمانگی و رازداری بانکی محسوب نمی‌شود و دولت نیز برهمین اساس، بانک مرکزی را موظف به انتشار مداوم فهرست مورد اشاره کرده است.
روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پایان اذعان نموده است که این بانک در راستای انجام وظایف قانونی خود اقدام به ایجاد سامانه‌های تخصصی برای رصد ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان کرده است و آمار ایفای تعهدات مزبور به طور منظم و مستمر تحت نظارت و پایش قرار دارد. در مواردی که واردکنندگان، به تعهدات ارزی خود عمل نکنند، بانک مرکزی و بانک‌ها مکلفند با معرفی واردکننده به مراجع ذی‌صلاح قضایی، از تمام اهرم‌های قانونی موجود برای الزام واردکنندگان به انجام تکلیف خود استفاده کنند.

 

 

شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور