امروز : یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۳
در لایحه بودجه عنوان شده است :

افزایش سهم وزارت بهداشت از بودجه ۹۵/حال ناخوش بودجه اجتماعي

نگاهي اجمالي به بودجه نشان مي‌دهد كه وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي مختلف در بودجه 95 همچنان با مشكلات سابق خود دست و پنجه نرم خواهند كرد
افزایش سهم وزارت بهداشت از بودجه 95/حال ناخوش بودجه اجتماعي
دوشنبه | ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۱۴:۳۲ |
کد خبر : ۶۲ |
مجلات داخلی صنعت طیور

روز گذشته رئيس جمهور لايحه بودجه سال 95 را در حالي تقديم مجلس كرد كه هم‌زمان شدن آن با برنامه ششم توسعه ايجاب مي‌كند راه‌هاي رسيدن به اهداف اين برنامه در آن پيش بيني شده باشند. اما نگاهي اجمالي به بودجه نشان مي‌دهد كه وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي مختلف در بودجه 95 همچنان با مشكلات سابق خود دست و پنجه نرم خواهند كرد و اين افزايش بودجه‌ها هم به احتمال زياد در كاستن از مشكلات چندان موفق نخواهد بود. نوع افزايش‌هاي بودجه‌اي سازمان‌ها هم با هم متفاوت است و هر چند كه بعضي از سازمان‌ها افزايشي دو برابري داشته‌اند اما بعضي ديگر از سازمان‌ها از افزايش هم چندان سهمي نبرده‌اند.


به گزارش سلامت نیوز، روزنامه آرمان در ادامه نوشت: روز گذشته از آن روزهاي سرنوشت‌ساز كشور بود. رئيس جمهور، لايحه بودجه سال آينده با سقف كلي 952 هزار ميليارد تومان را همراه با لايحه برنامه ششم توسعه تقديم مجلس كرد. لايحه بودجه سال آينده مشتمل بر 22 تبصره به همراه لايحه برنامه ششم با 31 ماده واحده به مجلس ارائه شده است. از همان ساعات‌هاي اول استارت اظهارنظرها و انتقادات درباره بودجه كشور زده شد. طبق لايحه بودجه سال 1395 منابع بودجه كل كشور حدود 952 هزار ميليارد تومان با همين ميزان مصارف تعيين شده است. كل منابع عمومي دولت براي سال آينده حدود 307 هزار ميليارد تومان است كه از اين رقم در مجموع بودجه عمومي 267 هزار ميليارد تومان و حدود 9/39هزار ميليارد تومان براي درآمدهاي اختصاصي در نظر گرفته شده است. نزديك به 60 هزار ميليارد تومان نيز سهم بودجه عمراني بوده، در عين حال كه بالغ بر 197 هزار ميليارد تومان ديگر از مصارف بودجه 1395 به اعتبارات هزينه‌اي تعلق دارد. از بودجه
952 هزار ميلياردي سال آينده نزديك به 681 هزار ميليارد تومان مربوط به منابع شركت‌هاي دولتي، موسسات انتفاعي وابسته به دولت و بانك‌هاست. «آرمان» در اين گزارش تلاش مي‌كند با نگاهي به شرايط كشور در حوزه‌هاي اجتماعي به بررسي بودجه در نظر گرفته براي وزارتخانه و سازمان‌هايي كه در اين حوزه فعال هستند بپردازد.

سهم وزارت ورزش و جوانان از بودجه

سهم وزارت ورزش و جوانان در بودجه سال 95 رقمي حدود 871 ميليارد و 748 ميليون تومان بود كه به نسبت سال گذشته حدود 87 درصد افزايش يافت اما به نظر مي‌رسد هنوز بودجه اين وزارتخانه به مقدار مطلوب افزايش نيافته است. در همين راستا روز گذشته، معاون توسعه منابع و پشتيباني وزارت ورزش و جوانان از رشد 70 درصدي بودجه وزارت ورزش و جوانان در سال آينده خبر داد و گفت: «اعتبارات وزارتخانه در لايحه بودجه 95 حدود 70 درصد رشد داشته است.» سيدمناف هاشمي در همين ارتباط افزود: «بودجه پيشنهادي ما در سال آينده براي وزارت ورزش و جوانان
50 هزار ميليارد ريال بود اما به دليل اينكه دولت محدوديت‌هايي در زمينه اعتبارات دارد، از اين مبلغ مقداري كاسته شده است.» از آنجا كه معمولا قسمت زيادي از اين بودجه صرف قسمت ورزش مي‌شود به نظر مي‌رسد به حوزه جوانان در اين بودجه اندك براي اين وزارتخانه بي‌توجهي مي‌شود.

سهم وزارت آموزش و پرورش از بودجه

سهم وزارت آموزش و پرورش از بودجه 28 هزار و 690 ميليارد تومان بوده است و با توجه به اينكه بودجه سال گذشته اين وزارتخانه 23 هزار ميليارد تومان بود، بودجه اين وزارتخانه 21 درصد رشد داشته است. اين در حالي است كه مشكلات اين وزارتخانه با طرح‌هاي جديدي كه در آن اجرا شده‌اند چندين برابر شده است و به نظر مي‌رسد كسري بودجه اين وزارتخانه مانند سال‌هاي گذشته ادامه داشته باشد. در همين راستا روز گذشته، محمد بطحایي، معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه آموزش و پرورش همواره طي سال‌هاي گذشته با كسري اعتبار مواجه بوده است اظهار كرد: اعتبارات در آموزش و پرورش با فراز و نشيب‌هايي روبه‌رو بوده كه بعضي سال‌ها كمتر سيستم را آزار داده و در سنواتي به علت مشكلاتي كه خزانه با آن مواجه مي‌شده كسري بودجه آموزش و پرورش هم بالا رفته است.

سهم وزارت بهداشت از بودجه

بودجه وزارت بهداشت در سال 95 رقمي حدود 9 هزار و 736 ميليارد تومان پيش‌بيني شده است كه با افزايشي 80 درصدي به نسبت سال گذشته همراه بوده است. در سال 94 اين وزارتخانه به جيب پر پول شده در بودجه شهرت يافت و دليل اين مساله هم افزايش 70 درصدي بودجه‌اش به نسبت سال 93 بود. امسال رقم افزايش بودجه اين وزارتخانه 80 درصد بود كه به نسبت بودجه ساير وزارتخانه‌ها مانند وزارت آموزش و پرورش كه افزايشي 21 درصدي در بودجه داشته است رقم قابل توجهي است. با توجه به طرح تحول سلامت كه دوره يازدهم در پيش گرفته است و مشكلات ريز و درشتي كه اين طرح اين روزها با آن مواجه است بايد ديد اين افزايش بودجه آيا مي‌تواند گرهي از مشكلات اين وزارتخانه باز كند، مشكلاتي كه به نظر مي‌رسد افزايش 70 درصدي بودجه هم در سال گذشته نتوانست از پس آنها بربيايد و بعضي از آنها حتي به مراتب بيشتر و شديدتر هم شدند.

سهم وزارت ارتباطات از بودجه

بودجه وزارت ارتباطات در سال 95 رقمي حدود 374ميليارد و 323 ميليون تومان است كه به نسبت بودجه سال قبل حدود 65 درصد افزايش داشته است، با توجه به اينكه سال گذشته به نسبت سال93 رقم افزايش بودجه اين وزارتخانه 12درصد بود به نظر مي‌رسد توجه به اين وزارتخانه با افزايش 65 درصدي بودجه‌اش بيشتر شده است.

سهم وزارت علوم از بودجه

سهم وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از بودجه سال 95 رقمي حدود يك هزار و 315 ميليارد تومان است، از آنجا كه يكي از مشكلات مهم اين وزارتخانه كاهش كيفيت در آن است و از سوي ديگر هم با توجه به تغييراتي كه از سال آينده در سيستم كنكورها و به ويژه كنكور دكترا قرار است اعمال شود بايد ديد اين وزارتخانه هم چگونه با بودجه‌اش كنار خواهد آمد.

سهم سازمان محيط زيست از بودجه

بعد از وزارتخانه‌هاي فعال در حوزه اجتماعي توجه به بودجه سازمان‌هايي هم كه در اين حوزه فعال هستند حائز اهميت است، از آنجايي هم كه اين روزها با توجه به مساله آلودگي هوا انگشت اشاره به‌شدت به سمت سازمان محيط‌زيست است به نظر مي‌رسد كه بايد بررسي بودجه اين سازمان بيشتر از ساير سازمان‌ها حائز اهميت باشد. معصومه ابتكار رئيس اين سازمان در سالي كه گذشت به طور دائم مورد هجمه منتقدان قرار داشت و همين كار او را در اين سازمان سخت كرده بود. با توجه به صدمات جبران‌ناپذيري كه محيط‌زيست ايران در اثر بي‌توجهي‌هاي سال‌هاي قبل خورده است، لازم است براي جبران اين صدمات در بودجه سازمان محيط زيست يك تجديدنظر اساسي صورت گيرد. بودجه سازمان محيط زيست در بودجه سال 95 رقمي حدود 167 ميليارد و 280 ميليون تومان است كه به نسبت سال گذشته حدود 42 درصد رشد داشته است. رقم بودجه اين سازمان در مقايسه با ساير سازمان‌ها و وزارتخانه رقم ناچيزي خواهد بود زماني كه بدانيم مشكلات اين سازمان چندين برابر ساير نهادها هستند. بايد ديد سازمان محيط‌زيست با اين بودجه اندك چگونه از پس مشكلات ريز و درشتي كه هر ساله هم به آنها افزوده مي‌شود و به ويژه معضل تكراري آلودگي هوا برمي‌آيد.

سهم سازمان زنان و خانواده از بودجه

بودجه‌اي كه براي سازمان زنان و خانواده رياست جمهوري پيش بيني شده است رقم ناچيز 15 ميليارد تومان است. به نظر مي‌رسد اين سازمان يكي از سازمان‌هايي است كه هر ساله در پيش بيني بودجه به آن بي‌توجهي مي‌شود. در همين باره روز گذشته معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: بودجه حوزه زنان و خانواده با توجه به مطالبات فزاينده‌اي كه دارد، كافي نيست و بايد چندبرابر شود. شهيندخت مولاوردي افزود: لايحه بودجه حوزه زنان براساس گزارش عملكردي كه وجود دارد سالانه نوشته مي‌شود، اما به دليل داشتن مطالبات فزاينده، پيشنهاد چند برابر شدن بودجه زنان و خانواده داده شده است.

سهم سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي از بودجه

سازمان ديگري كه بايد بودجه آن مورد بررسي قرار گيرد سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است كه در بودجه سال 95 رقمي حدود 645 ميليارد تومان براي آن در نظر گرفته شده است. بودجه اين سازمان در سال گذشته 483ميليارد بوده است، از آنجا كه اين بودجه بايد بين سه سازمان كه در اين يك سازمان ادغام شده‌اند تقسيم شود به نظر مي‌رسد بودجه اين سازمان هم مانند ساير نهادها كاستي‌هاي خود را دارد. از آنجايي هم كه دولت در تلاش است كه سهم درآمدهاي نفتي را در بودجه كشور كاهش دهد و گردشگري يكي از حوزه‌هايي است كه مي‌تواند در تأمين درآمد نقش زيادي داشته باشد به نظر مي‌رسد تحقق اين هدف احتياج به تخصيص بودجه بيشتري به اين سازمان دارد.
سلامت نیوز: افزایش سهم وزارت بهداشت از بودجه 95/حال ناخوش بودجه اجتماعي

 

 

شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور