امروز : پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۵
دکتر علیرضا گائینی

بررسی استانداردهای سازمان جهانی بهداشت حیوانات در بهره گیری از واکسن در کنترل آنفلوآنزای پرندگان - بخش نخست

بیماریهای شیوع یافته طی سالهای اخیر ، منجر به اجرای سیاست هایی در کشورهای مختلف شده است که سبب معدوم سازی میلیونها قطعه / راس از انواع حیوانات پرورشی شده است.
بررسی استانداردهای سازمان جهانی بهداشت حیوانات در بهره گیری از واکسن در کنترل آنفلوآنزای پرندگان - بخش نخست
سه شنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۲۴ - ۱۳:۰۲ |
کد خبر : ۸۴ |
مقاله علمی روز

دکتر علیرضا گائینی :

بیماری تب برفکی و آنفلوآنزای پرندگان ، از جمله چنین بیماری هایی هستند .

به طور حتم ، اتخاذ این سیاست ها نوعی استراتژی کنترل بیماری است . این در حالی است که به نظر میرسد تا ایجاد محدودیت های بهداشتی فوق در مزارع و حذف حیوانات آلوده ، به تنهایی برای کنترل بیماری کافی نخواهد بود و در مواردی نیز موفق نیست . به خصوص تحت شرایطی که با تراکم بالایی در مناطق تولیدی روبرو هستیم .

اتحادیه اروپا اجرای الزامی استراتژی Stamping Out را برای بیماری آنفلوآنزای پرندگان ، در سال ۱۹۹۲ میلادی مصوب نمود . گرچه این طرح در سال ۱۹۸۰ میلادی طراحی شده بود . اما توجه داشته باشیم که زمان و تراکم پرورش ، طی بیست سال گذشته تغییرات فراوانی را تجربه کرده است . امروزه با شیوع بیماری در یک منطقه تولیدی ، تعداد بیشتری از طیور حساس در معرض خطر قرار می گیرند . خطری که امنیت غذایی کشورها را تهدید میکند .

کشتار و معدوم سازی جمعیت زیادی از طیور پرورشی ، از نقطه نظر اخلاقی نیز قابل بحث است .

از این دیدگاه ، به ویژه تحت شرایطی که پیامدهای آن برای سلامت انسان ناچیز ارزیابی شود ، نگرانی های اخلاقی جدی در میان عموم مردم به وجود خواهد آمد .

این موضوع خاص ، به تازگی هزینه های زیادی ، منجمله مشکلات اقتصادی را برای دولت ها ، ذینفعان و در نهایت مصرف کنندگان ، به همراه داشته است .

پیش از این ، استفاده از واکسن در موارد اضطراری ، به دلیل عدم توانایی تشخیص و تفریق طیور واکسینه شده از بیمار ، محدود شده بود . نگرانی عمده در مواردی از این دست ، به خصوص در مباحث تجاری چون صادرات و واردات ، نمود عملی می یافت . در واقع بیم آن میرفت تا طیور و یا محصولات آلوده مرتبط با آن از خلال مرزهای قانونی کشورها ، شیوع یابد . از اینرو ، استفاده از ابزار واکسن در کشورها ، منتج به ممنوعیت صادرات محصولات می شد .

ما در نوشته در تلاشیم تا مسیرهای جدید کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان را که توسط سازمان جهانی بهداشت حیوانات توصیه شده است ، مرور نمائیم . همچنین مزایا و معایب بهره گیری از واکسن های کشته هترولوگ یا همولوگ را بررسی و پیامدهای آن را در حوزه سیاستگذاری تجارت ، ارزیابی کنیم .

در نهایت ، توجه داشته باشید که اگر واکسن ، بعنوان گزینه ایی برای کنترل این بیماری مطرح باشد مسائلی چون بانک واکسن و تستهای تشخیصی و تفریقی مناسب ، بایستی مد نظر قرار گیرد .

مبدل شدن شرایط همه گیرشناسی بیماری آنفلوآنزای پرندگان به حالت اپیزوتیک ، منجر به اجرای سیاستهای کاهش تراکم مناطق که بر اساس کاربردهای بهداشتی استوار میباشد ، شده است .

اما اجرای این استراتژی ، به خصوص در مناطق تولیدی متراکم ، پیامدهای مالی بسیار شدیدی را به دنبال دارد .

دستورالعمل های اتحادیه اروپا در این خصوص ، در دهه ۱۹۸۰ پیشنهاد شد اما تصویب آن در سال ۱۹۹۲ میلادی صورت پذیرفت . توجه داشته باشید که سیستمهای پرورش صنعت طیور طی بیست سال گذشته ، تغییرات اساسی را به خود دیده است . دوره های تولید کوتاه شده است و تراکم پرورش بسیار زیاد!

با توجه به رخداد چنین تغییراتی ، سازماندهی و کنترل بیماری ها ، به مراتب ، مشکل تر شده است . از اینرو به منظور دستیابی به موفقیت بیشتر در کنترل بیماری ها و همچنین ، فرار از هزینه های سرسام آور سیاستهایی چون کاهش تراکم ، بایستی از برنامه های دیگری نیز استفاده نمود . این در حالیست که مدیران در اتحادیه اروپا بر این باورند که اجرای این سیاست ها ، هزینه های اجتماعی گزافی را بر این محدوده جغرافیایی ، تحمیل میکند .

بر اساس پروتکل های جدید اتحادیه اروپا ، آنفلوآنزای تیپ A ، در صورتی روی داده است که شاخص پاتوژنسیته بالاتر از ۱.۲ ، در پرندگانی با سن بیش از شش هفته ، شناسایی شود .

همچنین محققین بر این باورند که حتی رخداد و شیوع بیماری آنفلوآنزای کم حدت در طیور خانگی و بومی ، میتواند خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد را افزایش دهد . از اینرو پایش و کنترل بیماری در این جمعیت از پرندگان ، اهمیتی حیاتی دارد .

متخصصین معتقدند که در هنگام رخداد بیماری آنفلوآنزای پرندگان در مناطق تولیدی متراکمی که رعایت اقدامات امنیت زیستی و بیولوژیک در آنها ، با استانداردهای جهانی فاصله دارد ، واکسیناسیون بایستی به عنوان نخستین گزینه در جهت کنترل شیوع ، در نظر گرفته شود .

نتایج مورد انتظار در هنگام اجرای سیاست واکسیناسیون در این مناطق ، کاهش حساسیت جمعیت طیور به ویروس و کاهش دفع ویروس در محیط زیست است . کمکی ارزشمند در جهت حرکت به سوی ریشه کنی بیماری .

در نهایت ، فاصله میان تشخیص بیماری و اجرای برنامه واکسیناسیون جمعی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است .

از اینرو ، ضروری است که اگر واکسیناسیون اضطراری به عنوان یک گزینه ممکن در کشورها در نظر گرفته می شود ، بانک واکسن نیز چهارچوب برنامه های مدون ملی ، در دسترس باشند .

در بخش بعدی این نوشته به بررسی و آنالیز انواع واکسنهای موجود خواهیم پرداخت ....

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور