امروز : یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۲
دکتر علیرضا گائینی

بررسی استانداردهای سازمان جهانی بهداشت حیوانات در بهره گیری از واکسن در کنترل آنفلوآنزای پرندگان - بخش نخست

بیماریهای شیوع یافته طی سالهای اخیر ، منجر به اجرای سیاست هایی در کشورهای مختلف شده است که سبب معدوم سازی میلیونها قطعه / راس از انواع حیوانات پرورشی شده است.
بررسی استانداردهای سازمان جهانی بهداشت حیوانات در بهره گیری از واکسن در کنترل آنفلوآنزای پرندگان - بخش نخست
سه شنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۲۴ - ۱۳:۰۲ |
کد خبر : ۸۴ |
مقاله علمی روز

دکتر علیرضا گائینی :

بیماری تب برفکی و آنفلوآنزای پرندگان ، از جمله چنین بیماری هایی هستند .

به طور حتم ، اتخاذ این سیاست ها نوعی استراتژی کنترل بیماری است . این در حالی است که به نظر میرسد تا ایجاد محدودیت های بهداشتی فوق در مزارع و حذف حیوانات آلوده ، به تنهایی برای کنترل بیماری کافی نخواهد بود و در مواردی نیز موفق نیست . به خصوص تحت شرایطی که با تراکم بالایی در مناطق تولیدی روبرو هستیم .

اتحادیه اروپا اجرای الزامی استراتژی Stamping Out را برای بیماری آنفلوآنزای پرندگان ، در سال ۱۹۹۲ میلادی مصوب نمود . گرچه این طرح در سال ۱۹۸۰ میلادی طراحی شده بود . اما توجه داشته باشیم که زمان و تراکم پرورش ، طی بیست سال گذشته تغییرات فراوانی را تجربه کرده است . امروزه با شیوع بیماری در یک منطقه تولیدی ، تعداد بیشتری از طیور حساس در معرض خطر قرار می گیرند . خطری که امنیت غذایی کشورها را تهدید میکند .

کشتار و معدوم سازی جمعیت زیادی از طیور پرورشی ، از نقطه نظر اخلاقی نیز قابل بحث است .

از این دیدگاه ، به ویژه تحت شرایطی که پیامدهای آن برای سلامت انسان ناچیز ارزیابی شود ، نگرانی های اخلاقی جدی در میان عموم مردم به وجود خواهد آمد .

این موضوع خاص ، به تازگی هزینه های زیادی ، منجمله مشکلات اقتصادی را برای دولت ها ، ذینفعان و در نهایت مصرف کنندگان ، به همراه داشته است .

پیش از این ، استفاده از واکسن در موارد اضطراری ، به دلیل عدم توانایی تشخیص و تفریق طیور واکسینه شده از بیمار ، محدود شده بود . نگرانی عمده در مواردی از این دست ، به خصوص در مباحث تجاری چون صادرات و واردات ، نمود عملی می یافت . در واقع بیم آن میرفت تا طیور و یا محصولات آلوده مرتبط با آن از خلال مرزهای قانونی کشورها ، شیوع یابد . از اینرو ، استفاده از ابزار واکسن در کشورها ، منتج به ممنوعیت صادرات محصولات می شد .

ما در نوشته در تلاشیم تا مسیرهای جدید کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان را که توسط سازمان جهانی بهداشت حیوانات توصیه شده است ، مرور نمائیم . همچنین مزایا و معایب بهره گیری از واکسن های کشته هترولوگ یا همولوگ را بررسی و پیامدهای آن را در حوزه سیاستگذاری تجارت ، ارزیابی کنیم .

در نهایت ، توجه داشته باشید که اگر واکسن ، بعنوان گزینه ایی برای کنترل این بیماری مطرح باشد مسائلی چون بانک واکسن و تستهای تشخیصی و تفریقی مناسب ، بایستی مد نظر قرار گیرد .

مبدل شدن شرایط همه گیرشناسی بیماری آنفلوآنزای پرندگان به حالت اپیزوتیک ، منجر به اجرای سیاستهای کاهش تراکم مناطق که بر اساس کاربردهای بهداشتی استوار میباشد ، شده است .

اما اجرای این استراتژی ، به خصوص در مناطق تولیدی متراکم ، پیامدهای مالی بسیار شدیدی را به دنبال دارد .

دستورالعمل های اتحادیه اروپا در این خصوص ، در دهه ۱۹۸۰ پیشنهاد شد اما تصویب آن در سال ۱۹۹۲ میلادی صورت پذیرفت . توجه داشته باشید که سیستمهای پرورش صنعت طیور طی بیست سال گذشته ، تغییرات اساسی را به خود دیده است . دوره های تولید کوتاه شده است و تراکم پرورش بسیار زیاد!

با توجه به رخداد چنین تغییراتی ، سازماندهی و کنترل بیماری ها ، به مراتب ، مشکل تر شده است . از اینرو به منظور دستیابی به موفقیت بیشتر در کنترل بیماری ها و همچنین ، فرار از هزینه های سرسام آور سیاستهایی چون کاهش تراکم ، بایستی از برنامه های دیگری نیز استفاده نمود . این در حالیست که مدیران در اتحادیه اروپا بر این باورند که اجرای این سیاست ها ، هزینه های اجتماعی گزافی را بر این محدوده جغرافیایی ، تحمیل میکند .

بر اساس پروتکل های جدید اتحادیه اروپا ، آنفلوآنزای تیپ A ، در صورتی روی داده است که شاخص پاتوژنسیته بالاتر از ۱.۲ ، در پرندگانی با سن بیش از شش هفته ، شناسایی شود .

همچنین محققین بر این باورند که حتی رخداد و شیوع بیماری آنفلوآنزای کم حدت در طیور خانگی و بومی ، میتواند خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد را افزایش دهد . از اینرو پایش و کنترل بیماری در این جمعیت از پرندگان ، اهمیتی حیاتی دارد .

متخصصین معتقدند که در هنگام رخداد بیماری آنفلوآنزای پرندگان در مناطق تولیدی متراکمی که رعایت اقدامات امنیت زیستی و بیولوژیک در آنها ، با استانداردهای جهانی فاصله دارد ، واکسیناسیون بایستی به عنوان نخستین گزینه در جهت کنترل شیوع ، در نظر گرفته شود .

نتایج مورد انتظار در هنگام اجرای سیاست واکسیناسیون در این مناطق ، کاهش حساسیت جمعیت طیور به ویروس و کاهش دفع ویروس در محیط زیست است . کمکی ارزشمند در جهت حرکت به سوی ریشه کنی بیماری .

در نهایت ، فاصله میان تشخیص بیماری و اجرای برنامه واکسیناسیون جمعی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است .

از اینرو ، ضروری است که اگر واکسیناسیون اضطراری به عنوان یک گزینه ممکن در کشورها در نظر گرفته می شود ، بانک واکسن نیز چهارچوب برنامه های مدون ملی ، در دسترس باشند .

در بخش بعدی این نوشته به بررسی و آنالیز انواع واکسنهای موجود خواهیم پرداخت ....

 

 

شما اجازه ویرایش یا ارسال نظر ندارید.

مقاله علمی روز

مجلات داخلی صنعت طیور

آخرین رویدادها

مجلات بین المللی صنعت طیور